Wymiana sprzęgła w 166 2,4 JTD

Pytania, porady i opinie.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
najbor.w
Kontaktowanie:

Wymiana sprzęgła w 166 2,4 JTD

Postautor: najbor.w » 02-04-2008 14:23

Mam pytanko, czy przy wymianie sprzęgłą w 166 2,4 JTD trzeba ściągać kałyskę, czy tylko mechanik mi coś ściemnia. Mówi mi, że " Panie bite dwa dni roboty"... może nie wiem, i dlatego pytam.
Aha i jeszcze jedno, czy przy wymianie sprzęgła wymienić odrazu olej w skrzyni biegów? Jezeli tak to ile wchodzi do 2.4 JTD. Bo podobno skrzynkę też musi odkręcać.
Jeżeli ktoś się orientuję, prosze o radę, z góry dzięki.

Bedboys
Kontaktowanie:

Postautor: Bedboys » 02-04-2008 15:38

Co prawda nie wyjmowałem ( jeszcze :D ) skrzyni ze swojej 166 ale rozmawiałem o tym z Filipem i mówił że jest dużo więcej miejsca niż w 156 i robota nie należy do bardzo trudnych. - niedługo będę robił serwis w swojej więc zdejmę płyte pod silnikiem to popatrze jak to zrobić - jak Ci się nie spieszy to poczekaj ze 2 tygodnie.

Co do zmiany oleju to lepiej ją zrobić ponieważ przy wyjęciu skrzyni trzeba wyjąć półośki a to wymaga spuszczenia oleju - więc po co nalewać starego :?: - niestety nie wiem ile wchodzi tego oleju.
Pozdrawiam

Bedboys

Kiedyś :
AR 156 1,6 TS --- Srebrna ---Teraz : AR 166 JTD --- Blu Odissea ---

Czasem na trasie spotykam prawdziwych szaleńców...
Pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi...
Czasem naprawdę ciężko ich wyprzedzić...

Awatar użytkownika
najbor.w
Kontaktowanie:

Postautor: najbor.w » 02-04-2008 18:23

Bedboys pisze:Co prawda nie wyjmowałem ( jeszcze :D ) skrzyni ze swojej 166 ale rozmawiałem o tym z Filipem i mówił że jest dużo więcej miejsca niż w 156 i robota nie należy do bardzo trudnych. - niedługo będę robił serwis w swojej więc zdejmę płyte pod silnikiem to popatrze jak to zrobić - jak Ci się nie spieszy to poczekaj ze 2 tygodnie.

Co do zmiany oleju to lepiej ją zrobić ponieważ przy wyjęciu skrzyni trzeba wyjąć półośki a to wymaga spuszczenia oleju - więc po co nalewać starego :?: - niestety nie wiem ile wchodzi tego oleju.

Dzięki Piotrze za odpowiedz, ja wymieniam sprzęgło w piątek, także napiszę jak i co, dam też znać ile wchodzi oleju, bo jak zasugerowałeś jednak wymienię.

filip13
Kontaktowanie:

Postautor: filip13 » 02-04-2008 20:03

sprzegło w 166 jest zrobic prosciej niz w 156 tu w 166 odsówam tylko skrzynie a ona lezy na belce na sankach Robota trwa 4 albo 5 godzin i kosztuje u mnie 300

Bedboys
Kontaktowanie:

Re: Wymiana sprzęgła w 166 2,4 JTD

Postautor: Bedboys » 02-04-2008 20:51

No trochę różnica twój mechanik twierdzi że dwa dni roboty a Filip mówi że 4-5 godzin i ja mu wierzę - chyba musisz pogadać z tym swoim mechanikiem , zasugeruj mu żeby nie wyjmował skrzyni a tylko ja odsunął będzie szybciej a co za tym idzie krócej.
Jakie masz objawy że wymieniasz sprzęgło ?? nie mów tylko że szarpie przy ruszaniu.
Pozdrawiam

Bedboys

Kiedyś :

Awatar użytkownika
demmonn

Re: Wymiana sprzęgła w 166 2,4 JTD

Postautor: demmonn » 03-04-2008 11:30

Bedboys pisze:No trochę różnica twój mechanik twierdzi że dwa dni roboty a Filip mówi że 4-5 godzin i ja mu wierzę - chyba musisz pogadać z tym swoim mechanikiem , zasugeruj mu żeby nie wyjmował skrzyni a tylko ja odsunął będzie szybciej a co za tym idzie krócej.
Jakie masz objawy że wymieniasz sprzęgło ?? nie mów tylko że szarpie przy ruszaniu.

Kurcze, u mnie też zaczęło szarpać, poza tym gdy zapodam wsteczny i powoli puszczam sprzęgło, to mam wrażenie że to raczej poduszka, ale znajomy mi powiedział, że przy kołach dwumwsowych jak szarpie, to trzeba robic sprzęgło. Nawet zacząłem się juz rozglądać, by je kupić.
Pozdrawiam.

Bedboys
Kontaktowanie:

Postautor: Bedboys » 03-04-2008 16:56

U mie szarpało i winna była podyszka - ta z tyłu silnika po wymianie nic nie szarpie. Szarpanie występowało głównie na ciepłym silniku na zimnym ( a jeszcze zimą) było OK.
Pozdrawiam

Bedboys

Kiedyś :

Awatar użytkownika
demmonn

Postautor: demmonn » 03-04-2008 19:21

Kurcze, chyba pokuszę się w sobotę i targnę auto do góry i sprawdzę poduszki. Dzięki. :evil:

Awatar użytkownika
demmonn

Postautor: demmonn » 03-04-2008 19:25

A tak przy okazji, gdzie najlepiej regenerują koła dwumasowe? :?:

jarre-mk
Kontaktowanie:

Postautor: jarre-mk » 03-04-2008 23:09

Witam!
Ja wymienialem sprzeglo w 166 z tym, ze w TS 2 litry, w warsztacie zajelo im to 5 godzin, a nie dwa dni, olej byl tez zmieniany o ile pamietam to byl 75w90 syntetik.
Alfa Romeo 166 2.0TS

jarre-mk
Kontaktowanie:

Postautor: jarre-mk » 03-04-2008 23:21

A, moze tak przy okaji zapytam sie kolegow odnosnie sprzegla i skrzyni biegow, mianowicie, po wymianie sprzegla czesto nie chce sie wbijac pierwszy bieg, musze najpierw 3 bieg wrzucic i dopiero po tym wchodzi jedynka, reszte biegow moge wrzucac jednym palcem. Acha przed wymiana sprzegla nie bylo z tym problemow.
Alfa Romeo 166 2.0TS

Awatar użytkownika
najbor.w
Kontaktowanie:

Postautor: najbor.w » 04-04-2008 17:26

co do wymiany sprzęgła, to już wyciągnięte, okazała się, że koło dwumasowe również do wymiany (załamka) :twisted:
co do szarpania przy ruszaniu to fakt, szarpie jak cholera, ale jak oglądałem dzisiaj to sprzęgło to tarczy zero, łożysko całe rozwalone, jedynie to docisk jako taki. A z tą 2 dniową robotą to koleś przesadził, powiem mu to przy rozliczeniu :)
Aha oleju do skrzyni wchodzi 1,6 litra.
Dzięki wszystkim za odzew.

Bedboys
Kontaktowanie:

Postautor: Bedboys » 04-04-2008 18:02

najbor.w pisze:co do wymiany sprzęgła, to już wyciągnięte, okazała się, że koło dwumasowe również do wymiany (załamka) :twisted:

Tak też myślałem :? Ja odrazu założyłem że jak będę sie zabierał za sprzęgło to kompleksowo z kołem dwumasowym, tylko myślałem o regeneracji a nie wymianie bo nowe strasznie drogie. Robota może i potrwa 2 dni a nawet więcej bo pewnie poczekasz na koło :lol:
Pozdrawiam

Bedboys

Kiedyś :

Awatar użytkownika
najbor.w
Kontaktowanie:

Postautor: najbor.w » 05-04-2008 09:02

Bedboys pisze:
najbor.w pisze:co do wymiany sprzęgła, to już wyciągnięte, okazała się, że koło dwumasowe również do wymiany (załamka) :twisted:

Tak też myślałem :? Ja odrazu założyłem że jak będę sie zabierał za sprzęgło to kompleksowo z kołem dwumasowym, tylko myślałem o regeneracji a nie wymianie bo nowe strasznie drogie. Robota może i potrwa 2 dni a nawet więcej bo pewnie poczekasz na koło :lol:

Dokładnie, nawet 3-4dni :twisted: Za koło zapłaciłem po rabaciku
1250zł, komplet sprzęgła 700zł (tarcza, łozysko, docisk), wysprzęglik 70zł, uszczelniacz 100zł, olej do skrzyni 100zł, RAZEM: 2220zł i plus robocizna o której dam znać we wtorek. Także Bedboys tak to mniej więcej wychodzi.
Jak możesz to napisz co to za poduska pod silnikiem sprawiała szarpanie samochodem przy ruszaniu, bo obawiam się, że mnie to nie ominie. Myślałem, że to wszystko wina sprzęgła, ale pewnie bedę musiał kupić jeszcze ta poduszkę pod silnik, jaka cena???

Bedboys
Kontaktowanie:

Postautor: Bedboys » 05-04-2008 09:16

Sporo to wszystko kosztowało nawet biorąc po uwagę że nie zapłacę za robociznę to i tak dużo ale podejrzewam że w każdym silniku z kołem dwumasowym wyjdzie podobnie. Poduszka to ta duża okrągła z tyłu za silnikiem przykręcana od dołu. Niestety nie wiem ile kosztuje bo moje dokonała żywota nagle ( wyrwała się całkowicie) a tu gdzie mieszkam mogli mi sprowadzić za kilka dni to udało mi się załatwić używkę w super stanie dlatego nie wiem ile kosztuje nowa. Łatwo sprawdzić czy jest uszkodzona trzeba wejść pod auto i poszarpać silnikiem - jak jest rozwulkanizowana to zobaczysz bo się rozlezie podczas szarpania, nawet nie wiedziałem że ona może powodować szarpanie przy ruszaniu.
Pozdrawiam

Bedboys

Kiedyś :

Awatar użytkownika
najbor.w
Kontaktowanie:

Postautor: najbor.w » 07-04-2008 21:00

Jestem już po wymianie, ale chce wam drodzy koledzy zwrócić uwagę na koło dwumasowe, może komuś się przyda (bedboys wspominałeś że bedziesz wymieniał) Mianowicie, zamówiłem u gaścia dwumas dedykowany konkretnie do AR 166 2,4 JTD, rok 2000 i podając nr nadwozia. Przyszło, koło dwumasowe według epera to 55185669 VAL 836016, nr wybity na kole to Valeo 28226390. Po porównaniu go ze starym (czyli tym, które miałem w samochodzie) okazało sie, że jest zupełnie inne. Wkurzony dzwonie do gościa:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=336960633
tego co podaje link, sprzedał za 1250zł także warto się targować) i mówię jaka sprawa, gość zamarł, powiedział, że sprzedał już parę tych kół dwumasowych dedykowanych do mojego samochodu i wszystkie były ok.
Finał jest taki, że spasowało koło dedykowane dla Lanci Kappy 2,4 DTS nr wybity na kole to Valeo 28171670 oraz 28159900. Założone pasuje:)
Aha miałem dać znać ile robocizna, wymiana sprzęgła komplet, wysprzeglik, uszczelniacz, koło dwumasowe razem za robotę 250zł, całkiem nie dużo.
PS. Bedboys, szarpanie przy nagłym starcie jeszcze da się odczuć, chociaż jest duża poprawa, mechanik mówił, że winna jest poduszka. Z tego co się orientyje są 3, Ty wymieniałeś którą dokładnie. Szukam w e-perze i nie moge się doszukać, jakaś chyba doopa jestem:)
Może ma ktoś jakiś namiar na zdjęcie, bedziemi łatwiej.

JAK KTOŚ CHCĘ MAM ZDJĘCIA KOŁA DWUMASOWEGO WYCIĄGNIETEGO Z MOJEGO SAMOCHODU AR 166 2,4 JTD ROK 2000, (PRZYPOMINAM SPASOWAŁO INNE Z LANCI KAPPY 2,4 TDS) ORAZ ZDJECIA TEGO KTÓRE MI PRZYSZŁO, CZYLI TE KTÓRE MIŁO SPASOWAĆ, A NIE SPASOWAŁO A JEST DEDYKOWANE

Dj_Direct

Postautor: Dj_Direct » 09-04-2008 15:01

mam nadzieje, ze to prawda, bo juz prawie zamwialem sprzeglo 836016 ktore jak wynika z wszelkich katalogow ma pasowac do AR166 2.4 JTD z roku 2000. A faktycznie po wyjeciu kola ukazaly sie na nim numery ktore podal kolega powyzej i w zwiazku z tym jesli mam zawierzyc juz sprawdzonym przez niego informacja - to jest to kolo wg katalogu Valeo pasujace do Lancii Kappa 2.4 TDS - o mocy 124 KM.
Masakra !!!!!!!!!!!!!!
Podobno to czesty przypadek jesli chodzi o Valeo i czesci do wloszczyzny - ze to o jest w katalogach - nijak ma sie do rzeczywistosci i nie pasuje po prostu. Zobaczymy jak bedzie z kolem, bo za kilka godzin mam je miec, to porownam z tym wyjetym z samochodu. W razie W - potwierdze informacje.

Bedboys
Kontaktowanie:

Postautor: Bedboys » 10-04-2008 10:13

najbor.w pisze:JAK KTOŚ CHCĘ MAM ZDJĘCIA KOŁA DWUMASOWEGO WYCIĄGNIETEGO Z MOJEGO SAMOCHODU AR 166 2,4 JTD ROK 2000, (PRZYPOMINAM SPASOWAŁO INNE Z LANCI KAPPY 2,4 TDS) ORAZ ZDJECIA TEGO KTÓRE MI PRZYSZŁO, CZYLI TE KTÓRE MIŁO SPASOWAĆ, A NIE SPASOWAŁO A JEST DEDYKOWANE

Ja bym poprosił, a jeżeli masz lub możesz zrobić to również zdjęcia samego sprzęgła ( tego wyjętego z auta). Napisz też czy z wyglądu nowe i stare sprzęgło było takie same.
express.ol@wp.pl

Co do poduszki to tak jak już pisałem jest to ta która jest umieszczona pod samochodem najdalej wysunięta w stronę tyłu auta. Po niedzieli będę robił wymianę oleju to pstryknę fotke i wyślę.
Pozdrawiam

Bedboys

Kiedyś :

Awatar użytkownika
najbor.w
Kontaktowanie:

Postautor: najbor.w » 10-04-2008 10:41

Bedboys pisze:
najbor.w pisze:JAK KTOŚ CHCĘ MAM ZDJĘCIA KOŁA DWUMASOWEGO WYCIĄGNIETEGO Z MOJEGO SAMOCHODU AR 166 2,4 JTD ROK 2000, (PRZYPOMINAM SPASOWAŁO INNE Z LANCI KAPPY 2,4 TDS) ORAZ ZDJECIA TEGO KTÓRE MI PRZYSZŁO, CZYLI TE KTÓRE MIŁO SPASOWAĆ, A NIE SPASOWAŁO A JEST DEDYKOWANE

Ja bym poprosił, a jeżeli masz lub możesz zrobić to również zdjęcia samego sprzęgła ( tego wyjętego z auta). Napisz też czy z wyglądu nowe i stare sprzęgło było takie same.
express.ol@wp.pl

Co do poduszki to tak jak już pisałem jest to ta która jest umieszczona pod samochodem najdalej wysunięta w stronę tyłu auta. Po niedzieli będę robił wymianę oleju to pstryknę fotke i wyślę.

ok zaraz ci pośle na maila zdjęcia, którymi dysponuję, co do sprzęgła to niebyło problemów, tylko w komplecie z Valeo jest tylko tarcza i docisk, natomiast łożysko trzeba kupić osobno (nie ma kompletów) czyli tarcza, łożysko i docisk

Awatar użytkownika
najbor.w
Kontaktowanie:

Postautor: najbor.w » 10-04-2008 11:44

co do sprzęgła Bedboys, bo zapomniałem dopisać, to sprzęgło jest OK, czyli takie same jak było w samochodzie, można zamawiać po nr nadwozia i pasuje, podejde później do garażu, to zrobię ci parę fotek i zpisze nr z pudełka valeo

Wróć do „Porozmawiajmy o Alfie”