Jaki olej do 1.6 TS.

Pytania, porady i opinie.

Moderator: Moderatorzy

J23

Jaki olej do 1.6 TS.

Postautor: J23 » 10-04-2017 11:02

Witam koleżanki i kolegów.
Jestem tu nowy a zarazem stary ...
Nowy bo w końcu się zarejestrowałem a stary bo często zaglądam na te forum względem porady czy ciekawego pomysłu na naprawy.
Nie powiem że jestem Alfistą z urodzenia bo miałem aut sam nie wiem już ile ale do Alf sentyment mam , a dla czego ? Te pytanie pozostawiam bez odpowiedzi bo wszyscy wiemy o co chodzi.....
W sumie temat o olejach jest jak morze i co niektórym z nas znudził się do strasznego bólu , ale podzielę się swoimi obserwacjami o pewnym doświadczeniem.
O co mi chodzi .....
Kupiłem 147 w TS -eie 1.6 - jakieś 177000km napykanych przez kilku poprzednich właścicieli , autko wiekowe bo z 2001 roku lecz wyposażone we wszystko co możliwe.
Ostatni właściciel był prawdziwym inwestorem i doinwestował ów autko na maxa , oczywiście gustownie bo brak spychacza z przodu i lotki jak w Columbii to przy młodym wieku już jest coś a był to młody Niemiec.
Kupiłem te autko dla syna bo cóż w sumie świeże prawko to nie szkoda gdyby coś tam podrapał lub obił.
Jednak zanim go oddam w jego ręce chcę go dopieścić : Wariatek już cyka , rozrząd ma 40000 , półosie delikatny luzik , tarcze trochę zajechane i wiadomo przedni górny stuka - nie ważne z której strony bo i tak wywalę oba razem z dolnymi i końcówkami - wszystkie wymienione prze ze mnie elementy będą nowe.
Tydzień temu wymieniłem olej - niby 7000 miał ale praktycznie woda i smród paliwa , jak wiadomo jazda na niedogrzanym silniku i dodatkowo jakieś 5 w 40 to już kicha jest.
Nie płukałem bo mi się nie chciało tylko wydmuchałem resztki powietrzem - raz przez bagnet a raz przez korek...
No i czym zalałem ?
Castrol 10w 60 ...
Panie i panowie .. Nie powiem że stał się cud lub z nieba zstąpił anioł ale po wymianie na ów olej kilka rzeczy się zmieniło.
Ucichł wariatek - nie do końca ale mimo wszystko ledwo go słychać , sam silnik to znaczy jego praca - jest ciszej , naprawdę ciszej , pracuje miękko
, przy odpalaniu żadnych hałasów tylko trach i ładnie syczy a tył pięknie mruczy z troszkę sportowego wydechu.
Gdy poprzednio odkręcałem korek to troszkę chlapał - teraz nic a nic ( wiem , wiem bo olej był jak woda a teraz gęsty) to tak dla tych co na silniczkach się nie znają.
Przecieków nie miałem więc o tym czy uszczelnił się wspominać nie będę ale trzasnąłem nim 1750 km ( sporo jeżdżę Niemcy Polska) - niby to nic ale stawiając w tym samym miejscu autko i mierząc bagnetem stan okazało się że nic a nic nie ubyło.
Przecieków brak. Barwa - bursztyn i klar jak nowy.
O zużyciu oleju wspomniałem bo opinie są takie że TS bierze olej , dodam że miałem już 166 z 2,5 v6 i 166 z 3,0 v 6 ( matko boska radio wyłączałem by nie przeszkadzało w słuchaniu tej pięknej muzy z pod maski a oba modele miałem z jakże poszukiwanymi tylnymi głośnikami odwróconymi do góry dnem.... System lepszy niż kino domowe ( nooo troszkę przesadziłem) ale dobrze to grało. I te maszyny też nie brały oleju a mówi się że v- ki muszą brać .
Touareg 4,2 v 8 w benzynie którego kilka miechów ujeżdżałem brał olej 1 l na 1800 km +,-. ( niby fajny i wyposażony jednak porównując opinie o alfach że są niby awaryjne to ten grzmot w porównaniu był studnią bez dna - dosłownie.
Dobrze już ...
Chcę tylko wszystkim użytkownikom powiedzieć że jednak olej 10w 60 sprawdził się u mnie , pomyślcie - być może że to pomoże wam choć trochę w waszych przygodach z Alfą w TS-ie.
Pozdrawiam .

Awatar użytkownika
iparts
Kontaktowanie:

Re: Jaki olej do 1.6 TS.

Postautor: iparts » 21-05-2019 10:47

Wszystko jest kwestią stanu technicznego silnika oraz jakości i norm danego oleju. Do tego silnika dobrym rozwiązaniem będzie również taki olej https://www.iparts.pl/czesc/olej-silnikowy-liqui-moly-novasuper10w40,0-222-novasuper10w40-0.html. Na olejach nie warto oszczędzać, zwłaszcza jeśli zależy nam na długowieczności oraz żywotności naszego silnika.
Zapraszam forumowiczów do sprawdzenia oferty części samochodowych - http://www.iparts.pl/auto/alfa-romeo,2.html

Wróć do „Porozmawiajmy o Alfie”